Čo je nunatak

Nunatak (od Inuitov nunataq ) je vrchol alebo hrebeň hory, ktorá vyčnieva z poľa ľadu alebo ľadovca  , ktorá pokrýva väčšinu inak hory alebo hrebeňa. Nazývajú sa aj ľadovcové ostrovy . Doslovný preklad znamená ,, osamelý vrchol “. Príkladom sú prirodzené pyramídové vrcholy . Pri zaoblení pôsobením ľadovca môžu byť menšie skalné výbežky označované ako rognony .

Tento výraz sa zvyčajne používa v oblastiach, kde je prítomná trvalá ľadová pokrývka a nunataky vyčnievajú nad vrstvu. Nunataky predstavujú ľahko identifikovateľné orientačné body v ľadovcoch alebo ľadových čiapkach a sú často pomenované. 

Nunataky sú vo všeobecnosti hranaté a zubaté, čo bráni tvorbe ľadovcového ľadu na ich vrcholoch, hoci sa na nich môže hromadiť sneh. Zvyčajne silne kontrastujú s mäkšími kontúrami ľadovcovo erodovanej krajiny po ústupe ľadovca.

Nunataky sú zvyčajne jedinými miestami, kde môže život rastlín prežiť na ľadových štítoch alebo ľadových čiapkach. Životné formy na nunatakoch sú často izolované okolitým ľadom alebo ľadovcom, čo poskytuje jedinečné biotopy.

Viete o tom, že aj vo Vysokých Tatrách máme Nunataky ? 

Tatranské nunataky síce nemôžu konkurovať  nunatakom v Antarktíde alebo Grónsku ale je fakt, že sú súčasťou aj našich hôr. 

Chceli by ste sa na ne pozrieť z blízka, chodiť po nich alebo sa ich dotknúť ? Radi vás tam budeme sprevádzať. 

Hrubá veža 2086 m n. m. 


Hrubá veža je samostatné stojaca pyramída v Bielovodskej doline. Kedysi trčala osamote z ľadovca , a preto jej geológovia hovoria NUNATAK. Je dvojvrcholová a oddeľuje Litvorovú a Svišťovú dolinu. V jej juhozápadnom žľabe sa nachádza jaskynka a skalné okno.

Strelecká veža 2130 m n. m. 


Tento NUNATAK sa nachádza uprostred Veľkej Studenej doliny a poskytuje skutočne krásne výhľady na jej panorámu. Leží medzi tromi vrcholmi. Medzi Javorovým štítom 2.417 m n. m , Ostrým štítom 2.360 m n. m.  a Prostredným hrotom MNM

Kostolík 2262 m n. m. 


Tento NUNATAK sa nachádza uprostred Veľkej Studenej doliny a poskytuje skutočne krásne výhľady na jej panorámu. Leží medzi tromi vrcholmi. Medzi Javorovým štítom 2.417 m n. m , Ostrým štítom 2.360 m n. m.  a Prostredným hrotom MNM

Dračí hrebeň   2254 m n. m. 


Dračí hrebeň je opradený rôznymi legendami ,ktoré sa spájajú aj s drakom, ktorý žil v Zlomiskovej doline. Dnes už pokojne oddychuje pod tatranskou kráľovnou Vysokou. V hrebeni sú dva výrazné vrcholy, Malá Dračia hlava v nadmorskej výške 2 244 m n. m.  a Veľká Dračia hlava 2 254 m n. m.

Mních   2069m n. m. 


Tento výnimočný skalný útvar sa nachádza na Poľskej strane Vysokých Tatier. Čnie nad juhozápadným brehom Morského oka. 

Svojimi tvarmi pripomína postavu rehoľníka, odetého do plášťa s kapucňou na hlave.

 

TOP