Mengusovská dolina 

Mengusovská dolina je  veľká dolina na južnej strane Vysokých Tatier. Preteká ňou Hincov potok, z ktorého po sútokus Krupou vzniká rieka Poprad. V hornej časti sa delí na Hincovu kotlinu a Kotlinu Žabích plies.

Volia veža 2373 m n. m. 

Volia veža je pohraničný štít v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Jej južná strana nám ponúka  okolo 20 výstupových ciest, skôr strednej až náročnej obtiažnosti. Volia veža je najvýraznejším vrcholom Volieho chrbta (od Hincovej po Žabiu vežu). Najčastejšie ju vidíme z Mengusovskej doliny od Veľkého Žabieho plesa alebo z Rysov. Dá sa identifikovať podľa výrazného vežovitého tvaru strmých vrcholových partií.

Obtiažnosť: II - IV

Ihla v Ostrve   1890 m n. m. 

Ihla v Ostrve je strmá skalná ihla v najvyššej časti západných zrázov Ostrvy, v skalnom rebre, ktoré vyrastá spod štítového bloku Zadnej Ostrvy vo Vysokých Tatrách. Od Ostrvy je oddelená Vyšným sedielkom pod Ostrvou. Nenechajte sa odradiť jej tvarom. Na Ihlu vedie niekoľko veľmi pekných výstupových trás rôznej obtiažnosti. Z diaľky pôsobí veľmi ,,ostro“ až priam vyvoláva pocit, že je nezdolateľná. Nie je to však pravda. Keď prídete pod samotnú Ihlu zistíte, že ponúka veľkorysé tvary, ktorým nebudete vedieť odolať. Výstupovú trasu k nej začíname od Popradského plesa. Cestu na Popradské pleso si vieme skrátiť vývozom k chate Popradské pleso alebo na E –Biku. 

Obtiažnosť: III

Ihla v Patrii  2200 m n. m. 

Najznámejšia tatranská ihla v masíve Patrie, nazývaná aj  Štít Vlasty. Nie je až tak ťažko dostupná, ako je jej terén exponovaný. Ani pri tejto ,,tatranskej ihle“ sa nenechajte odradiť jej vzhľadom.
Na Ihlu v Patrii vystúpili v roku 1929 Alexander Škarvan a Vlasta Štáflová. Po ich výstupe sa medzi horolezcami zaužíval názov veža Vlasty. Vlasta Štáflová bola manželkou maliara Otakara Štáfla, spolunájomcu chaty na Popradskom plese. Vlasta bola nadšenou milovníčkou Tatier. Písala o Vysokých Tatrách, bola spoluzakladateľkou Symbolického cintorína a taktiež zdatnou lezkyňou.

 

Obtiažnosť: II - III

Mengusovskí bratia 

Mengusovské štíty sa nachádzajú v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier, na Slovensko – Poľskej hranici. Východný Mengusovský štít 2.398 m n. m., Prostredný Mengusovský štít  2.393 m n. m. a Veľký Mengusovský štít 2.438 m n. m. Z obidvoch strán sú Mengusovské štíty veľkolepé. Mimoriadne pôsobivé sú však z Poľskej strany. Veľký Mengusovský štít spadá do Poľska skalnou stenou, ktorá vďaka svojim 1043 metrom patrí k najvyšším v celých Tatrách. Začiatok výstupu je od Hincovho plesa po Vyšnej Mengusovskej lávke, hrebeňom až k vrcholu. Počas výstupu vás čaká „zaujímavá pasáž “ kde budete liezť popod sliepku po ležiačky, okolo jej vajca.

Obtiažnosť: II - III

Žabí kôň  2291 m n. m.

Žabí kôň je najnižšia veža v pohraničnom hrebeni nad Mengusovskou dolinou vo Vysokých Tatrách. Je považovaný za jeden z najťažšie dostupných tatranských štítov. Jeho charakteristickú siluetu často vidno pod vyššou oblačnosťou, zachytenou Mengusovskými štítmi a Rysmi.O tomto skalnom útvare so skutočné bizardným názvom môžeme povedať, že ide naozaj o horolezeckú ,,tatranskú lahôdku“ . Určité veci sa slovami opísať nedajú, treba to jednoducho s nami zažiť. 

 

Obtiažnosť: III

Mengusovská dolina 

Malá Studená dolina

Veľká Studená dolina

Furkotská dolina

Mlynická dolina

Mengusovská dolina

Zlomisková dolina

TOP